دوشنبه 10 مهر 1402 , Monday 2 October 2023 , مصادف با 17 ربیع‌الاول 1445

اطفا حریق FM200

سیستم اطفا حریق FM200 چیست؟

FM200 عنوان تجاری یک گاز اطفا حریق غیر سمی، بدون رنگ، سازگار با محیط زیست و نارسانای اکتریکی است که برای انسان مضر نمیباشد.این گاز در درجه اول با جذب حرارت باعث خاموش شدن شعله های آتش شده و پس از عملیات اطفا معمولا دارای پسماندی نمیباشد که این مهم ضمن به حداقل رساندن آسیب های احتمالی حاصل از عملیات اطفا حریق موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات اطفا خواهد شد. از همین رو سیستم اطفا FM200 به یکی از سیستم های اطفا حریق پذیرفته شده و مورد تایید در سراسر جهان تبدیل و استفاده از این سیستم در بیش از هفتاد کشور جهان و بیش از صدها هزار پایگاه مختلف رایج و مرسوم گشته است.

 

روش عملکرد سیستم اطفا FM200 برای مهار و اطفا حریق چگونه است؟

مکانیسم و نحوه عملکرد اصلی گاز اطفا حریق FM200 برای مهار آتش از طریق تجزیه حرارتی و در نتیجه جذب حرارت که یکی از عوامل شیوع آتش است میباشد. به عبارت دیگر گاز اطفا FM200 با جذب حرارت محیط حریق و تجزیه شیمیایی خود باعث حذف عامل اولیه حریق یعنی حرارت و شعله خواهد شد.

 

ویژگی ها و مشخصات علمی گاز اطفا FM200 چیست؟

گاز اطفا FM200 یا HFC-227ea از ترکیب شیمیایی عناصر کربن، فلوئور و هیدروژن تولید میشود. برخی از مشخصات فنی این گاز به شرح زیر میباشد:
نام شیمیایی : Hepta Fluoro Propane
فرمول شیمیایی : CF3CHFCF3
نام محصول : HFC-227ea
وزن مولکولی: ۱۷۰
چگالی در حالت مایع: ۱۴۰۷ kg/m
دمای بحرانی: ۱۰۱٫۷C
فشار بحرانی: ۲۹٫۱۲ bar
غلظت طراحی برای کلاس A حریق: ۷٫۵%
غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان (NOAEL) به درصد: 9%
غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان(NOAEL) به درصد: 10.5%
اکثر فلزات رایج از قبیل آلومینیوم، برنج، استیل، چدن، سرب، فولاد و مس و همچنین انواع لاستیک ها و پلاستیک و سایر ترکیبات الکترونیک در تماس با گاز اطفا حریق FM200 درگیر واکنش شیمیایی نمی شوند و این گاز بر روی آن ها بی اثر میباشد.

 

میزان خطر گاز اطفا FM200 برای انسان

گاز اطفا حریق FM200 به عنوان یکی از ترکیب های رایج و فعال در اسپری های دارویی به عنوان محرک استفاده می شود. برای قرارگیری در معرض این گاز در غلظت های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است، به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت های کمتر ۵/۱۰ درصد، ۵ دقیقه و برای غلظت ۱۲ درصد ۴۹ ثانیه میباشد. باید توجه داشت که یکی از ویژگی های گاز اطفا حریق FM200 (HFC-227ea) معتبر و قابل اطمینان، UL Listed و FM Approved بودن آن است که تضمینی بر عملکرد امن و بدون خطر این گاز میباشد. بر همین اساس سیستم FM200 برای استفاده در مکان هایی با فضای بسته که دارای اپراتور می باشند کاربرد فراوان دارد.

 

استفاده از سیستم اطفا حریق FM200 برای چه مکان هایی مناسب است؟

به دلیل نوع عملکرد سیستم اطفا FM200 و همچنین به علت قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم ، استفاده از این گاز در مکانهای بسته مانند حریق های داخل هواپیما طبق استاندارد (NFPA-408) کاربرد فراوان دارد. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب میباشد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
 • اتاق سرور و رایانش مرکزی
 • اتقاق های مانیتورینگ و کنترل
 • مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها
 • موزه ها، نمایشگاه ها
 • مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی
 • مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها
 • و سایر موارد دیگر ...

 

مزایا و برتری های سیستم اطفا حریق FM200

مزیت اصلی سیستم FM200، استفاده میزان کمی از این گاز برای خاموش کردن شعله ها میباشد، این به معنی نیاز به کپسول های نگهداری کمتر و کوچکتر و در نتیجه نیاز به فضای کمتر برای نگهداری و ذخیره سازی گاز اطفا FM200 میباشد.
سیستم اطفا حریق FM200 برای خاموش کردن حریق در کمتر از 10 ثانیه طراحی شده و در این مدت زمان کوتاه از بروز حریق های با عامل الکتریکی، مواد و مایعات آتش زا و ... جلوگیری میکند که این مهم باعث کاهش خسارت های قابل توجه خواهد شد.
مدت زمان کوتاه اطفا حریق در سیستم FM200 باعث کاهش خسارت ها و هزینه های تعمیر و بازساری در پی آتش سوزی خواهد شد.
شارژ مجدد سیستم اطفا حریق FM200 بسیار ساده و مقرون به صرفه میباشد و این مهم به خودی خود باعث کاهش زمان آماده سازی سیستم و در نتیجه کاهش احتمال خطر برای محل مورد استفاده خواهد شد.
گاز اطفا حریق FM200 به عنوان یک گاز غیر سمی طبقه بندی شده است بر همین اساس استفاده از این سیستم در محیط های بسته بدون خطر میباشد. ایمنی و بی خطری گاز FM200 در بیش از یک دهه تجربه و مطالعات گسترده علمی در آزمایشگاه های تخصصی اثبات شده است.
علاوه بر مزایای بیشمار سیستم FM200 در مهار آتش سوزی میتوان به برتری این سیستم در حفاظت و سازگاری از محیط نیز اشاره کرد. از آنجایی که گاز اطفا FM200 هیچ تأثیر منفی بر روی لایه ازون کره زمین نداشته استقبال و استفاده از این سیستم در سراسر جهان به صورت قابل توجهی رو به رشد میباشد.

لیست برخی از مهمترین مزایا و ویژگی های سیستم اطفا حریق FM200 به شرح زیر میباشد:

 • جایگزینی مناسب برای هالون ۱۳۰۱
 • قابلیت اطفا حریق در مدت زمان کوتاه ( در حدود ۱۰ ثانیه )
 • غلظت طراحی بسیار پایین (۷٫۵ درصد)
 • فشار ذخیره سازی پایین 24 (bar) و تخلیه بی صدا
 • نیاز به تعداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز
 • نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه
 • عایق جریان الکتریکی
 • عدم تاثیر مخرب بر لایه ازون
 • عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه
 • عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه

 

نکات ایمنی قابل توجه درباره گاز اطفا FM200

اگر چه بر طبق استاندارهای جهان گاز اطفا FM200 در لیست گازهای قابل استفاده در فضاهای بسته قرار گرفته است ولی برخی دستورالعمل های حفاظتی برای تماس انسان با این گاز به شرح زیر اعلام شده است:
تخلیه گاز اطفا FM200 در محیط ممکن است برای مدت کوتاهی موجب کاهش دید انسان شود.
برخورد و تماس حالت مایع این ماده و یا حالت گاز در فاصله های بسیار نزدیک با پوست انسان ممکن است موجب یخ زدگی شود.
گاز اطفا FM200 در دماهای بالاتر از 700 درجه سانتی گراد به گاز هیدروژن فلوراید تبدیل خواهد شد که البته با توجه به طراحی این سیستم برای خاموشی آتش و اطفا حریق در کمتر از 10 ثانیه مقدار تولید این گاز به حداقل رسیده است.
کپسول حاوی گاز اطفا FM200 باید با احتیاط حمل شود. همچنین تجهیزات ایمنی کنترل نزول ناگهانی گاز در زمانی که کپسول به سیستم تخلیه متصل نیست و مهار نشده است باید در محل مناسب و در دسترس باشد.

 

شرکت مهندسی شاور ارائه دهنده خدمات مشاوره، طراحی و پیاده سازی سیستم های اطفا FM200

شرکت مهندسی شاور با داشتن بیش از دو دهه سابقه فعالیت تخصصی در این زمینه سیستم های اطفا حریق و ارایه خدمات مشاوره،طراحی،آموزش،فروش تجهیزات، پیاده سازی تعمیر و واگذاری سیستم ها و با بکارگیری نیروی انسانی متخصص در سطح کشور جهت مشاوره، طراحی و پیاده سازی سیستم اطفا حریق در محل کار شما آماده خدمت گذاری است.
شما میتوانید از طریق شماره های تماس 88513242-021 (6 خط) و یا 36204924-031 (5 خط) با شرکت مهندسی شاور در ارتباط باشید.

buy klonopin